ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2023

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów umożliwiających nasze przetrwanie. Wykorzystujemy ją w przemyśle i rolnictwie, gdzie stanowi podstawę procesów wytwarzania wielu produktów oraz w energetyce odnawialnej. Dostęp do czystej wody jest kluczowy dla poprawy jakości życia milionów ludzi. Na dodatek jeziora, rzeki, morza i oceany pełnią kluczową rolę w globalnym transporcie, a także w turystyce. Chociaż może się nam wydawać, że na świecie jest jej właściwie nieograniczona ilość, jej zasoby poważnie kurczą się z roku na rok.

Obecnie coraz poważniejszymi zagrożeniami stają się deficyt wody i susze. W wyniku zmieniającego się klimatu, przeobrażeniu ulegają zasoby wód podziemnych i powierzchniowych, co zmienia stosunki wodne w środowisku. Na jakość wody i jej dostępność wpływają również inne czynniki, w tym wzrost liczby ludzi na świecie, postępująca urbanizacja i wiele gałęzi przemysłu.

 W naszej szkole  temat wody oraz sposoby oszczędzania wody przedstawił uczeń klasy VIII Alan Sokołowski, który przygotował prezentację multimedialną dla uczniów klas V, VI i VIII. Na podsumowanie spotkania uczniowie wspólnie rozwiązali quiz wiedzy o wodzie.