Narodowe czytanie po raz piąty w Szkole Podstawowej w Michalowie

Fragment listu do matki Juliusza Słowackiego pisanego w Genewie 18 grudnia 1834 r. „Od ostatniego mego listu, w przeciągu miesiąca upłynionego, napisałem nową sztukę teatralną – niby tragedią, pod tytułem: „Balladyna”. Z wszystkich rzeczy, które dotychczas moja mózgownica urodziła, ta tragedia jest najlepszą – zwłaszcza, że otworzyła mi nową drogę, nowy kraj poetyczny, nie tknięty ludzką stopą, kraj obszerniejszy niż ta biedna ziemia, bo idealny. Zobaczysz kiedyś, Mamo kochana, co to za dziwna kraina i czasy. Tragedia cala podobna do starej ballady…”

„Balladyna” Juliusza Słowackiego była lekturą Narodowego Czytania 2020. Po raz ósmy w kraju i po raz piąty w naszej szkole włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji, której patronuje para prezydencka. Planów nie zniweczyło zagrożenie koronawirusem, choć nieco należało je zmodyfikować. Czytaliśmy w klasach VI, VII i VIII z podziałem na role. Zawsze mamy wiernych współczytelników, księży i  gości, jednak tym razem najważniejsze role przypadły uczniom, nauczycielom, pani bibliotekarce i dyrektorowi szkoły. Czytaliśmy z pasją, a dramat i tragiczne losy Balladyny stały się nam bliskie. Scenerią do lektury były przygotowana gazetka, dzban malin z koroną oraz nasz szkolny kącik regionalny, wspaniale odwzorowujący chatę wdowy. Głównym dniem wspólnego czytania był 7 września, choć robiliśmy to kilka dni wcześniej i kilka dni później. Lektura „Balladyny” nie będzie zmorą uczniów, bo uczyniliśmy z jej czytania szkolne święto.

Tradycyjnie pamiątką stała się okolicznościowa pieczęć w egzemplarzach książek, zeszytach i na kartach upominkowych. Goście, którzy nie mogli wziąć udziału, zostali obdarowani książkami ze wspomnianą pieczęcią. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w Narodowe Czytanie 2020 i zapraszamy na kolejne w 2021 roku, którego lekturą będzie ” Moralność pani Dulskiej”.

Organizatorki czytania w Szkole Podstawowej w Michalowie: Aurelia Policzkiewicz, Barbara Typek, Joanna Piłat.