Namalowana tragedia z Józefówki

Zuzanna Tychlowiec, uczennica klasy VI Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Michalowie, zdobyła III miejsce w V Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym „To Twoja i moja historia”, Czas wojny widziany oczyma kobiet-matek, żon i córek żołnierzy.

Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Krynicach. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Poseł na Sejm RP –Tomasz Zieliński oraz Wójt Gminy Krynice-Jacek Wiśniewski.

Na konkurs, pod kierunkiem Barbary Typek, Zuzia przygotowała pracę plastyczną ilustrującą tragiczne wydarzenia z 24 grudnia 1942 r.,  gdy  w Józefówce Niemcy rozstrzelali 7 osobową rodzinę Stanisława Greszty ps.Kwiatek ( żołnierza AK). Zginęła wówczas jego żona i 6 dzieci w wieku 2-17 lat. Sam Stanisław Greszta był ponoć wówczas schowany w skrytce we własnym  piecu chlebowym.

Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 2.02.2020 r. w SP w Krynicach, przy okazji obchodów rocznicy bitwy pod Zaborecznem.

Uczennica w nagrodę otrzymała stosowny dyplom, książkę i gadżety.