Godzina dla języka polskiego

„Godzina dla języka polskiego” –  pod takim hasłem obchodziliśmy w Szkole Podstawowej w Michalowie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Coroczne święto obchodzone 21 lutego ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego datą zostało upamiętnione wydarzenie w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, gdy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Obchody tego dnia na całym świecie mają pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

              Dla uczniów klas V – VIII zostały przygotowane gry, quizy i zabawy językowe. Cztery czteroosobowe drużyny, które otrzymały nazwy ptaków o trudnej pisowni – KUKUŁKI, SÓJKI, PUSTUŁKI, JERZYKI, zmierzyły sie z trudnościami frazeologicznymi, składniowymi, ortograficznymi, gramatycznymi. Dużo emocji dostarczyło wypowiadanie łamańców językowych. Angażowano także uczniów, którzy obserwowali zabawy oraz pana Dyrektora i nauczycieli.

Miła atmosfera, ciekawe zadania oraz chęć nauczenia się czegoś sprawiły, że czas zmagań językowych upłynął niezwykle szybko. Najlepszą drużyną okazały się SÓJKI
w składzie: Zuzanna Ż., Wiktoria Ł., Weronika K., Oliwia M.

Nagrodami były kupony na szóstki i piątki z języka polskiego. Dla uczniów za udział
w zadaniach rozdano kupony na plusy i piątki. Nagrody specjalne stanowiły kupony na indywidualne konsultacje z nauczycielkami języka polskiego naszej szkoły, wręczone wybranym uczniom.

              Język polski jest naszym niematerialnym dobrem narodowym. Wszyscy jesteśmy zobowiązania do najwyższej troski o jego poprawność i szczególną ochronę.

              ” Godzina dla języka polskiego” 21 lutego 2020 roku została zainicjowana
i zrealizowana przez panią Aurelię Policzkiewicz i panią Joannę Piłat. Gazetkę szkolną na temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotowała pani Barbara Typek. Ponadto na górnym korytarzu pojawiły się tabliczki z najczęściej popełnianymi błędami językowymi.

              Do kolejnego dnia języka ojczystego cały rok, ale już zachęcamy do ćwiczeń językowych na kilku łamańcach:

  • Dromader z Durbanu turban pożarł panu.
  • Powstały z wydm widma w widm zwały wpadł rydwan. 
  • Puma z gumy ma fumy a te fumy to z dumy. 
  • Przy karczmie sterczy warsztat szlifierczy.
  • Cienkie talie dalii jak kielichy konwalii.