Spotkanie z psem, przewodnikiem niewidomych

25 listopada 2021 roku odwiedził nas Pan Sebastian Grzywacz z Warszawy. 13 lat temu stracił wzrok po wypadku motocyklowym i jest osobą ociemniałą. Osoba ociemniała straciła wzrok a niewidomy nie widzi od urodzenia.

Spotkał się z dziećmi z przedszkola i uczniami klas I-III. Opowiadał w jaki sposób radzi sobie w życiu bez zmysłu wzroku i przekazał cenne wskazówki w jaki sposób postępować by pomóc ludziom niewidomym albo albo ociemniałym.

Dużą atrakcją był pies przewodnik niewidomego o imieniu „Walduś” rasy z grupy retrieverów. Proces szkoleniowy takie psa trwa ok 2 lat i koszty wynoszą od 20 do 30 tys złotych. Taki pies pracuje później jako przewodnik do ok 8 lat a później przechodzi na emeryturę.