7.09.2019 – Narodowe czytanie

7.09.2019r. Udział w cyklicznej ogólnopolskiej akcji
Narodowe Czytanie pod patronatem pary prezydenckiej RP

W tym roku odbywało się 7 września i było organizowane po raz ósmy. Nasza szkoła czytała po raz czwarty.

Do lektury Narodowego czytania 2019 wybrano 8 polskich nowel.

W naszej szkole planowany termin to 6 września 2019 r. od godz. 12.00.

Akcja przebiegała według następującego planu:

1. Zebranie się uczestników akcji: dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele, goście.

2. Wprowadzenie do lektury nowel wybranych do Narodowego Czytania 2019. Krótka prezentacja utworów.

3. Wspólne czytanie nowel.

4. W trakcie czytania odbywał się konkurs-  Ilustracje do nowel Narodowego Czytanie 2019.

5. Prezentacja prac.

6. Podsumowanie akcji. Zachęta do czytania w domach rodzinnych. Promocja klasyki literatury polskiej.

7. Pamiątki z akcji czytania 2019 roku. Okolicznościowa pieczęć i książki.

Akcja organizowana jest w szkole w Michalowie po raz czwarty i weszła już do stałego kalendarza wrześniowych wydarzeń szkoły.

Gośćmi szkolnej odsłony Narodowego Czytania byli: proboszcz parafii Wożuczyn – ks. Bogdan Jaworowski, proboszcz parafii Grodysławice – ks. Krzysztof Antczak, pani Iwona Sawicka – przewodnicząca Rady Rodziców. Goście, nauczyciele i uczniowie klas V, VI, VII, VIII dali wspaniały przykład, jak promować polską literaturę. Tym bardziej, że nowele od jakiegoś czasu były na marginesie szkolnego kanonu tekstów.

Towarzyszące czytaniu ilustrowanie pokazało, jak czytanie działa na wyobraźnię i obrazy z „Katarynki”, „Dymu”, ” Kamizelki”, „Janka Muzykanta” zaprezentowane zostały na szkolnej wystawie.

Wielkie podziękowania dla wszystkich uczestników naszej szkolnej edycji Narodowego czytania.

Organizatorzy:   Aurelia Policzkiewicz,
                                                                       Joanna Piłat